Allsvenska Serien 2020 – Omgång 1

I lördags den 8/2, så hölls allsvenska seriens första tävlingsomgång här i Ronneby. Detta är den första serietävlingen på mycket länge som vi på RAK själva annordnade. Nytt för i år är att vi har inlett ett samarbete med Back 2 Basic gym i Ronneby. Det var i B2B’s lokaler som tävlingen hölls. I och med detta nya samarbete kan vi även välkomna fyra nya tävlande under RAK’s flagga, som kommer ifrån Back 2 Basic och som alla gjorde sin första tävling inom olympisk lyftning: Jonas Mazetti, Richard Lövdahl, Andreas Leijonbjelke och Maja Jönsson. Vi kan även välkomna ytterligare en lyftare till damlaget, Matilda Mardusan, som gjorde sin första serietävling men var även med på vår klubbtävling i julas.

Mycket god stämning och fina lyft den här helgen och det ska bli spännande att utöka vårat samarbete med Back 2 Basic!

Resultaten finns som vanligt här.

Här hittar ni filmen från helgens tävling.
Videon finns här, på klubbens Youtube-kanal. Ni hittar även en länk till Youtube-kanalen längst ner i sidfoten.